icon-alert icon-arrow-down icon-check icon-close icon-info social-facebook social-twitter

Tataskweyak Cree Nation

2018 General Election

Polling completed November 6, 2018
Total number of voters: 1042 (41% showed)
Polling stations reporting: 5 of 5
Voting Method Number Of Ballots
Vote In Person 1018
Vote Mail In 24

Ballot for Chief Councillor

Option Split Lake - Community Band Hall Keeyask Project Thompson - Wawatay Board Room Winnipeg - Aboriginal Strategies Mail In Total Votes
COOK, GORDON LEONARD 43 9 3 5 0 60
KEEPER, ABRAHAM 38 7 5 5 0 55
KEEPER, MICHAEL J. 87 9 15 4 0 115
MAZURAT, ROBERT A. 75 2 14 13 7 111
SPENCE, DOREEN 281 46 104 74 13 518
SPENCE, JUDY KAREN 47 1 17 16 1 82
SPENCE, THELMA 20 2 3 0 0 25
SPENCE, VICTOR 0 0 9 16 3 28
Spoiled 1 1 1 1 0 4

Ballot for Councillor

Option Split Lake - Community Band Hall Keeyask Project Thompson - Wawatay Board Room Winnipeg - Aboriginal Strategies Mail In Total Votes
BITTERN, ALICE CATHERINE 30 5 5 15 0 55
BEARDY, MURIEL RACHEL 50 4 22 13 0 89
BEARDY, NORMAN 67 4 17 11 1 100
COLE, SARAH JEAN 117 18 42 25 3 205
COOK, GORDON LEONARD 82 8 19 14 2 125
DICK, ELIJAH ARTHUR 77 26 36 22 6 167
DISBROWE, ILA MARGARET 101 5 20 12 11 149
FLETT, BEATRICE BRENDA 68 5 15 13 1 102
FLETT, BRADLEY HOWARD 58 4 10 5 0 77
FLETT, FAYE D. 101 10 23 19 1 154
FLETT, FRANKIE WALLIS 38 5 7 7 0 57
FLETT, JOHN EDWIN 42 4 8 5 0 59
FLETT, MARY 134 14 38 24 10 220
FLETT, MORRIS MCCAULEY 39 6 4 7 0 56
FLETT, PAULINE MARGARET 49 6 16 11 4 86
FLETT, VICTOR JOHN ALLEN 29 2 14 2 0 47
GARBETT-FLETT, SUSAN HEATHER 37 0 5 7 2 51
GARSON, GARY JEFFREY 92 16 28 38 3 177
GARSON, HARLEY DURAN JONATHAN 25 2 7 8 1 43
GARSON, MICHAEL PETER SR 51 3 16 16 0 86
GOTT, ROBA ANN 68 8 22 17 4 119
HENDERSON, AGNES ROSE 61 8 25 18 0 112
KAROLY, NANCY NOELLA 26 3 3 4 1 37
KIRKNESS, MIKE 222 20 40 40 1 323
KIRKNESS, SYLVIA ANN 82 11 32 14 1 140
KITCHEKEESIK, DOUGLAS DONALD 101 6 14 10 0 131
KITCHEKEESIK, EUGENE KENNETH 92 13 38 18 5 166
KITCHEKEESIK, GERALD JONATHON 95 4 8 6 0 113
KITCHEKEESIK, LAZARUS 82 11 23 11 11 138
NECKOWAY, NATHAN C. 173 22 51 38 7 291
MAYHAM, DAMIEN WAYNE WILLIAM 37 3 1 10 0 51
MAYHAM, HILDA 65 9 16 17 6 113
MAYHAM, J.P. 22 3 2 5 0 32
MCGILLIVARY, E. GORDON 59 9 11 17 14 110
MCIVOR, JANET RUTH 66 6 13 14 10 109
MCIVOR, NORMAN DUNCAN 34 11 9 11 3 68
OUSKUN, CINDY 75 2 27 9 2 115
OUSKUN, JANESSA SIMONE CANDACE 0 0 14 6 2 22
OUSKUN, JOAN AGNES 141 7 27 12 2 189
OUSKUN, KELLY WAYLON PHILLIP 105 7 19 15 2 148
SPENCE, LEROY DOUGLAS 130 18 52 69 3 272
SPENCE, MELANIE MAXINE 59 12 14 23 0 108
SPENCE, PEGGY NORA 27 5 5 6 0 43
SPENCE, ROBERT J. 210 29 64 53 17 373
SPENCE, THELMA 54 5 16 15 0 90
SPENCE, THOMAS NELSON (NELSON) 59 2 9 9 0 79
THIBEAULT, RUBA 85 5 15 14 0 119
WASTASECOOT, RENA 47 2 13 6 1 69
YOUNG, CHRIS DANIELLE 99 8 25 10 0 142
Spoiled 6 3 3 2 0 14
For more information or assistance in regards to this voting events please contact an officer:
Jaclyn Casler (Ratification Officer)
  • Phone: 1-855-458-5888
  • Mobile: 250-213-5247
  • Email: jaclyn@onefeather.ca
  • 1529 Amelia St
  • Victoria
  • British Columbia
  • V8W 2K1
Nicole Hajash (Deputy Ratification Officer)
  • Email: kugwisi@gmail.com
Lorne J. Ternes (Deputy Ratification Officer)
  • Email: lternes@ljtprocorp.com
Lawrence Lewis (Deputy Ratification Officer)
  • Phone: (250) 384-8200
  • Fax: 250 384-5416
  • Email: lewis.l@telus.net
  • PO Box 35008 Hillside
  • Victoria
  • British Columbia
  • V8T 5G2